Dini Bayramlar

RAMAZAN VE KURBAN BAYRAMI:

01. Toplanma:

Köy dışında yaşayan aile bireyleri ve yakın akrabalar ata ocağında arefe gününden toplanır. Hediye alışverişinde bulunulur. Hasret giderilir. İyi haberler paylaşılır, bayram gününe ön hazırlık yapılır. Sındırgı ve Bigadiç pazarlarından alınan bayramlık elbiselerin, basmaların ve oyalı yazmaların son provası yapılır. Çocuklar bayramlıklarını baş ucuna koyarak bayram sabahına uyanır.

Gruplar halinde ağır adımlarla Kocabey mezarlığı ziyaret edilir, ölmüşlerin ruhuna bir fatiha okunur, mezarların üzerindeki yaban otları temizlenir, su dökülür, çiçek ve meşe dallarıyla süslenir, hatıraları yadedilir.

02. Sela:

Sabah ezanı sesiyle uyanan evin erkekleri bayramlıklarını giyer, traşlarını olur ve caminin yolunu tutar. Anneler en güzel ve leziz kahvaltı sofralarını hazırlar. Sabırsızlıkla aile reislerinin ve büyüklerin yolu gözlenir.

03. Bayram Namazı:

İmam en önde, saçı sakalı ağarmış ihtiyarlar, hacı dedeler hemen ardında, orta yaşlı babalar orta saflarda, gençler ve çocuklar arkalarda huşu içinde saf tutar. İmam cemaate hutbesini okur, telkinlerde bulunur. Kocabey Köyünün hafızları dini methiyelerini en güzel şekilde dile getirir.

04. Dua:

Asırlık ibadethanenin o gül kokulu atmosferinde Tanrıya elçisinin yüzü suyu hürmetine; vatan, bayrak, barış, kardeşlik, köyün huzur ve bereketi için dua edilir. Cemaate dargınların ve küslerin barıştırılması ısrarla tavsiye edilir. 

05. Cami Avlusunda Bayramlaşma:

Bayram namazı ve duası bitince, arka saflardaki gençler ve sırasıyla ortayaşlılar ve ihtiyarlar cami avlusuna dizilir, sırayla herkes birbiriyle bayramlaşır. Kırgınlıklar ve geçmiş anlaşmazlıkar bir kenara atılır. Bir sevgi ve saygı atmosferi oluşturulur. Gül suyu, şerbet ve şekerleme ikram edilir.

06. Köyde Bayramlaşma:

Cami avlusunda başlayan bayramlaşma Köy kahvesinde kısa bir sohbet ve bir bardak sıcak çayla devam eder.

07. Eş-Dost Ziyaretleri:

Evin erkekleri ailenin küçükleri tarafından daha bahçe girişinde neşe içinde karşılanır, o mübarek elleri öpülür. Büyükler ceplerinde daha önceden hazırladıkları şekerleri ikram eder ve bozuk paralarla onları sevindirir. İhtiyaç sahibi dedelerin ceplerine, ninelerinin peşkirine (yöresel dokuma önlük) gizlice para konur. Büyük bir mutluluk içinde yer sofrasında hahvaltı yapılır. Gurbetten gelenler tespit edilir. Bayram ziyaretlerinde ilk adım elbette çocuklardan gelir. Konu komşu, eş dost kapıları bir bir çalınır, eller öpülür, gülünür, güldürülür.

Eğer Ramazan Bayramıysa bütün ay boyunca köylüyü sahura kaldıran davulcunun parasını unutmamak gerekir. Yosa kapınızda size uzun bir davul ziyafeti çekebilir...

08. Gençlerin Eğlenceleri:

Evlenme çağına yaklaşan genç kızlar bir arkadaş evinde toplanır. Okul behçesinde yada köy meydandaki asırlık meşe ağaçlarının altında eğlenceye devam edilir. Namazkaya mutlaka ziyaret edilir, Köprüden gruplar halinde geçilir, akan su seyredilir, ama gaye bellidir. Kuyupınarının başındaki kayaya tebeşir taşıyla kalp çizilir, uzaktan uzağa sevgiliye iç geçirilir. Salıncaklar kurulur, müzik çalınır, türküler söylenir. Okulun avlusunda yada uzak bir köşede bekleyen Kocabeyin genç erkekleri gayet ağır ve ciddi davranırlar hani, varsa baba arabasıyla hava atılır, araya karışan yabancı delikanlılar ortamdan uygun bir dille ayıklanır. Hemcisleriyle tanışmalar ve gizli flörtlere ilk adımlar bayramlarda başlar. İki taraf kalabalıktan istifade bibirlerini daha iyi gözlemler, hem hedef kişi anlaşılsın isterler hemde utanır çekinirler. İleriye dönük platonik hayaller çoktan başlamıştır bile...

09. Kurban Kesimi:

Eğer kurban bayramı ise yağmur yağacak demektir. Yüce yaratıcıya adanan kurban kanları onu bereketiyle yıkanacaktır. Ahırlarda ve ağıllarda bekletilen kurbanlar dere kenarlarına ağaç diplerine getirilir. Kurban kesecek yetişkinler abdestini alır, tekbirler eşliğinde kuban kesilir oracıkta namazı kılınır. Çocukların alınlarına bir damla kan sürülür. Kavurma kazanları meşe odunlarıyla vakit geçirmeden ateşlenir,  kurban etleri aile için bir miktar ayrılır gerisi komşulara ve köyün fakirlerine dağıtılır.

Eğer kurban büyükbaş bir hayvansa kesim sonrası Köy Sırtmacı mümkünse sürüyü başka yerden geçirmelidir. Fillerin ölenlerinin arkasından günlerce yas tutması gibi, sığırlarda kurban edilen akrabalarının kan kokusunu duyunca günlerce acıklı bir şekilde böğürür, adeda matem tutarlar.

10. Uğurlama:

Bayram bitince uzak diyarlardan gelen akrabalar ve dostlar bir başka bayramda tekrar görüşebilmek dileğiyle uğurlanır, tabi bunun en çok heyecanla bekleyen şüphesiz ki çocuklar ve gençlerdir(!)... 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret85797
Hava Durumu