Göletimiz

Kocabey Köyü Göleti

Kocabey Köyü Göleti, 1986-1989 yılları arasında batı yönünde bulunan arazilerden taşınan taş ve toprak(homojen dolgu) kullanılarak Simav Çayına bağlanan Cehennem Deresinin 'Goca Dere' kolu üzerine inşa edilmiştir. Eski Kocabey Köyü yerleşim alanından taş ve toprak takviyesi yapılmıştır.

Depolama hacmi 0,86 hm3,

Aktif Hacim 0,77 hm3,

Ölü Hacim 0,06 hm3,

Yükseklik (talvegden) 21,9 m,

Yükseklik (temelden) 22,9 m,

Sulama Alanı 96 ha’dır.

Su faunasında, aynalı sazan, pullu sazan, yayın ve tatlı su kefali yaşamaktaydı ve 2007 yılında göletin tamamen kurumasıyla bu ekosistem yok oldu. Balık avcılığı olta ile yapılmaktaydı, zaman zaman kaçak olarak serpme, ağ germe ve dinamit kullanılıyordu.

İnşaat halindeyken yoğun kış yağmurları sebebiyle taşma tehlikesi atlatınca, Kocabey Köyü ve Sındırgı halkı tarafından önlem amacıyla kısa sürede kum çuvalları hazırlandı. Toros Dağlarından (Mersin, Aydın, İzmir) Kuzeydoğu Marmara(Bursa, Kocaeli, Bolu)’ya mevsimlik göç eden Türkmen(yörük)'lerin kervan yolu üzerine inşa edildi ve doğu yönünde eski bir yerleşim alanı bulunmaktaydı.

Piknik amacıyla gelen insanlar tarafından çevresi kirletilmeye başlansa da yürüyüş yapmak ya da sessiz bir yerde ruhunu dinlemek isteyenler için gezilip görülebilecek bir yerdir. Çevresinde bulunan çeşmelerin suyu içilecek tat ve kıvamdadır ancak bitki örtüsü yönünden fakirdir.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret85797
Hava Durumu